środa, 16 września 2015

Rozwój społeczny dziecka w wieku przedszkolnym



U dzieci w wieku przedszkolnym szczególnie ważny jest rozwój umiejętności potrzebnych do życia w społeczeństwie. Dziecko zazwyczaj staje się w tym wieku mniej samolubne i zaczyna bardziej dostrzegać potrzeby innych osób. Do obowiązków rodziców należy jednak odpowiednie wsparcie swojej pociechy i systematyce nauczanie nowych zachowań oraz kontrolowania swoich reakcji. Istnieje wiele sposobów, w jaki rodzic może zadbać o rozwój społeczny dziecka w wieku przedszkolnym. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które niewątpliwie ułatwią maluchowi funkcjonowanie w różnych grupach społecznych.


Wprowadź w życie dziecka pewną rutynę. Utrwalając dobre nawyki możesz sprawić, że w przyszłości łatwiej będzie mu zachować się odpowiednio oraz uniknie niepotrzebnego skrępowania czy dyskomfortu.

Pozwól dziecku wykazać się samodzielnością. Nie wyręczaj go we wszystkim. Rozwój społeczny dziecka w dużej mierze zależy także od zdolności podejmowania samodzielnych decyzji. Zaczynajcie więc już od najwcześniejszych lat życia pociechy – możesz np. dać dziecku wybór w kwestii ubioru, jedzenia, pozwolić na samodzielne mycie zębów oraz karmienie domowego zwierzaka. Pamiętaj jednak, żeby zawsze asystować poczynania swojej pociechy i stosowanie ograniczać jej możliwość wyboru (tj. dać do wyboru zjeść na śniadanie płatki lub kanapkę, ale nie pozwalać od rana zajadać się słodyczami).

Zapewnij dziecku regularny kontakt z rówieśnikami. Wspólne zabawy uczą współpracy z innymi, wrażliwości na uczucia kolegów, rozwiązywania konfliktów, wyrażania swoich potrzeb, szacunku do drugiej osoby oraz wielu innych umiejętności potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Możesz również sam inicjować zabawy, w których potrzebne są określone zachowania, takie jak np. czekanie na swoją kolej, godzenie się z możliwą przegraną czy kooperacja prowadząca do osiągnięcia wspólnych celów.


Rozwój społeczny dziecka w wieku przedszkolnym wymaga od rodziców poświęcenia maluchowi szczególnej uwagi. Należy uważnie obserwować zachowania i interakcje swojego dziecka podczas kontaktu z rówieśnikami i innymi dziećmi i na tej podstawie korygować ewentualne złe nawyki. W przypadku poważnych problemów warto natomiast skontaktować się z pedagogiem przedszkolnym bądź pediatrią. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz