piątek, 4 września 2015

ADHD u dzieci




ADHD u dzieci to dość kontrowersyjny temat. Niektórzy rodzice uważają, że dzieci po prostu mają dużo energii i wcale nie cierpią na ADHD inni znowu lekki nadmiar energii traktują jako ADHD. Jak rozpoznać ADHD? I czym w ogóle jest ADHD? Poznajmy bliżej ten problem.



ADHD to inaczej zespół nadpobudliwości psychoruchowej połączony z zaburzeniami koncentracji uwagi. Jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe występujące we wszystkich kulturach, dotyka około 5 % dzieci w młodszym wieku szkolnym, a szacuje się, że procent ten jest o wiele wyższy. ADHD pojawia się częściej u chłopców niż u dziewczynek, zwykle objawy zaczynają się w wieku pięciu lat, ciężko jednak jest wyłapać początkowy moment występowania objawów.


Trzy główne kategorie ADHD obejmują nadmierną aktywność ruchową, zaburzenia w koncentracji, a także nadmierną impulsywność. Bardzo charakterystyczne dla dzieci cierpiących na te zaburzenia jest porzucanie jednej niedokończonej czynności i rozpoczynanie kolejnej. Inne objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to niepokój ruchowy, problemy z wytrzymaniem w bezruchu nawet przez krótki czas, bezcelowe bieganie oraz chodzenie, podrywanie się z miejsca, gadatliwość, mocne gestykulowanie rękami oraz nogami. Oczywiście występowanie jednego czy dwóch z tych objawów nie musi być powodem występowania ADHD. Jeżeli zaobserwowaliśmy niepokojące nas zachowania najlepiej udać się na konsultację do specjalisty.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz